Wyburzenie to całkowite zniszczenie obiektu budowlanego, natomiast rozbiórka to kontrolowany proces demontażu obiektu budowlanego, polegający na jego rozebraniu na części.
Pozwolenie na rozbiórkę budynku jest potrzebne nie tylko w przypadku wyburzenia całego obiektu ale również przy rozbiórce części obiektu budowlanego.
Jako specjaliści od wyburzeń wiemy, że nie zawsze da się przeprowadzić rozbiórkę przy użyciu ciężkiego sprzętu. Zdarza się również, że wyburzenia i rozbiórki należy przeprowadzić ręcznie, ze względu na panujące wokół warunki.
Wyburzenia są zazwyczaj stosowane here w sytuacjach, gdy budynek jest na tyle uszkodzony lub przestarzały, że jego naprawa czy renowacja nie jest opłacalna.
Złożenie wniosku wiąże się z koniecznością wniesienia odpowiednich opłat, tj. opłaty skarbowej za wydanie pozwolenia na rozbiórkę obiektu budowlanego w wysokości 36 zł oraz opłaty skarbowej w wysokości seventeen zł za złożenie pełnomocnictwa (jeżeli wniosek składamy przy pomocy pełnomocnika).
Rodzaj połaci dachowej — to kolejny ingredient, który będzie mieć bezpośredni wpływ na koszty, ponieważ w zależności od rodzaju połaci, konieczne jest wybranie odpowiedniej metody rozbiórki, która będzie dla tego zabiegu najbardziej efektywna.
Wstępna analiza i konsultacje — na początku każdego projektu rozbiórki niezbędne jest przeprowadzenie wstępnej analizy. Należy zidentyfikować główne cele projektu, rozważyć ograniczenia czasowe, budżetowe oraz aspekty środowiskowe.
Zezwolenia na rozbiórkę musisz uzyskać, zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace rozbiórkowe lub wyburzeniowe. Pamiętaj, że nie możesz zrobić tego w trakcie prac, ponieważ może to zostać uznane za samowolę budowlaną, co będzie nieść ze sobą przykre konsekwencje.
W przypadku budynków o wysokości do eight metrów, nie wpisanych do rejestru zabytków, nie położonych na terenach objętych ochroną konserwatorską i wymagających sporządzenia projektu rozbiórki.
x Uśredniony koszt wyburzania ścian z betonu bądź żelbetonu. Ściana do twenty cm grubości, normalny stopień skomplikowania prac.
Zawsze dbamy o to, aby harmonogram był realistyczny i uwzględniał wszystkie możliwe do przewidzenia skutki.
Inną istotną kwestią jest rodzaj poddawanego rozbiórce budynku. Na przykładvertisement w przypadku budynków drewnianych (również z drewnianą elewacją) znacznie lepszym rozwiązaniem jest ręczna rozbiórka, ponieważ pozwala zachować dużo surowca, który kolejno można ponownie wykorzystać.
Warto również wspomnieć o sytuacjach, w których wyburzenie jest niejako wymuszone zapisami prawnymi. Jeśli działka, na której stoi budynek, została objęta planem zagospodarowania przestrzennego przewidującym powstanie np. parku czy drogi publicznej, niestety konieczna będzie rozbiórka istniejącej zabudowy.
Roboty rozbiórkowe wymagają wyboru odpowiedniej metody. Decyzja ta powinna być podjęta na podstawie oceny technicznej budynku, rozmiarów, położenia oraz otoczenia.